top of page
Пошук

Як уряд та нардепи вирішили дозволити корупціонерам відкупитися від своїх злочинів та уникнути покарання

Фото автора: Open Media UkraineOpen Media Ukraine

Уряд ініціював схему уникнення в’язниці за тяжкі кримінальні злочини. Пропонується надати можливість корупціонерам "відшкодувати шкоду", просто сплативши відносно великий штраф. БізнесЦензор розбирався як нововведення у разі прийняття повертає спокій та здоровий сон нардепам, чиновникам, олігархам - всім фігурантам кримінальних проваджень щодо корупції. Повідомляє Бізнес Цензор.


17 липня правоохоронний комітет Ради на чолі з нардепом від партії "Слуга народу" Сергієм Іонушасом раптово розглянув законопроект N11340 щодо підвищення ефективності укладення угод про визнання винуватості. Цей проєкт з’явився на ознайомлення парламентарям 16 липня, його ініціював уряд, норми розробило Міністерство юстиції на чолі з Денисом Малюською.


Дуже оперативно, буквально за два дня, проєкт внесли на голосування парламентської зали. 231 нардеп проголосував "за", ухваливши його 18 липня в першому читанні.


Угода про визнання винуватості зазвичай підписується під час кримінального провадження. Її укладають прокурор та підозрюваний/обвинувачений по справі, що визнає себе винним у скоєному корупційному злочині та надає цінну інформацію по справі, зокрема викриває співучасників, організаторів злочину та за певних умов отримує за це пом’якшення вироку. Згодом угода про визнання винуватості з прокурором затверджується судом.


Як приклад успішного застосування угоди про визнання винуватості в українській практиці можна згадати справу екс-голови Верховного Суду Всеволода Князєва, який був затриманий у травні 2023 року під час отримання хабара.


Князеву передали $2,7 млн за судове рішення на користь компаній олігарха Костянтина Жеваго. На той момент Велика Палата Верховного Суду розглядала справу стосовно права власності структур Жеваго на 40,19% акцій Полтавського гірничо-збагачувального комбінату Ferrexpo, що Жеваго придбав більше 20 років тому.


Хабар Князєву передавав адвокат Олег Горецький. В процесі кримінальної справи Горецький пішов на угоду з прокурором, визнав провину у пособництві в отриманні хабара та шахрайстві. Адвокат міг надати додаткову інформацію про Костянтина Жеваго та інших співучасників, що дозволило нещодавно арештувати Жеваго заочно.


В свою чергу, завдяки співпраці Горецький отримав строк у 5 років позбавлення волі умовно, з іспитовим строком у 3 роки, без конфіскації майна. Адвокат перерахував 21 млн грн на Армію Дронів для ЗСУ. Окрім цього, на потреби військових були передані 29 млн грн, що вилучили у адвоката під час обшуків.


Проте законопроєкт, що розробляв Денис Малюська і вчора був прийнятий парламентом у першому читанні, для пом’якшення вироку не передбачає обов’язкового викриття співучасників чи організаторів корупційного злочину. Що, як зазначається у висновку Головного науково-експертного управління Верховної Ради, спотворює саму ідею запровадження інституту угод про визнання винуватості.


Буквально уряд пропонує дозволити корупціонерам за угодами про визнання винуватості уникнути ув'язнення, сплативши у випадках тяжких корупційних злочинів лише відносно великий штраф – за проєктом максимальний розмір штрафу сягатиме 204 млн грн. Іншими словами уряд пропонує корупціонеру просто відкупитися за особливо тяжкий корупційний злочин. За таких обставин покарання умовного Коломойського, що обвинувачується у виведенні мільярдів з "Приватбанку", може обмежитись цим штрафом.


А корупціонери з рядів чиновників, зможуть спати спокійно, безбоязно продовжувати далі корупційну діяльність, просто враховувавши ризики штрафу у розмір своїх "відкатів.


За проєктом підозрювані в корупції можуть сплатити штраф:

  • за вчинення кримінального проступку - від 204 тисяч грн до 2,04 млн грн;

  • за вчинення нетяжкого злочину - від 2,05 млн до 20,4 млн грн;

  • за вчинення тяжкого злочину - від 20,4 млн до 102 млн грн;

  • за вчинення особливо тяжкого злочину - від 102 млн грн до 204 млн грн.


Актуальний законопроєкт або "Ваша фракція теж краде"

Наприклад, може уникнути кримінальної відповідальності нардеп від партії "Слуга народу", колишній шоумен Микола Задорожній, якого на днях затримали на хабарі у 3,4 млн грн. Задорожній нібито вимагав відкат за підряди на відбудові Сумщини. І вчора голосував у парламентській залі за ухвалення цього законопроєкту. На зауваження колег з інших фракцій нардеп зазначив, що у інших фракціях "також є люди, які брали хабарі і чомусь вони також знаходяться у залі, зафіксовані на відео і всі працюють в межах діючого законодавства".


Микола Задорожній

Якщо говорити про президентську фракцію "Слуга народу" , то фігурантами корупційних справ наразі є не менше дюжини нардепів.


Саме тому, за словами голови правління ГО "Центр протидії корупції" Віталія Шабуніна, уряд поспішає рятувати їх від відповідальності, бо справ щодо корупції стає все більше, тому законодавчий механізм відкупу від в'язниці може вирішити "проблеми Офісу Президента з нардепами".


"По-перше, останні, перебуваючи під слідством НАБУ і САП, несуть небезпеку, бо можуть викрити корупційні дії як представників Офісу президента, так і інших осіб у владі.По-друге, вже давно не секрет, що з часом Офісу все важче збирати голоси на потрібні закони. А в умовах, коли депутати з провладної фракції систематично попадаються на корупції і влада не може їх відмазати, то взагалі може назріти бунт", - зазначає Віталій Шабунін.


Проект дозволяє застосовувати механізм зменшення покарання з угодами про визнання винуватості не лише у справах НАБУ і САП, а й для корупційних справ інших правоохоронців.


"Це надійшло від наших партнерів"

Після того як зміст проєкту № 11340 відкрився назагал, розпочався галас громадськості навколо його прийняття у першому читанні. Напередодні голосування негативну оцінку проєкту дали в апараті Верховної Ради.


"Штраф як вид покарання не є та не повинен розцінюватись як певний різновид "відкупу" за вчинення кримінального правопорушення. Штраф має сплачуватися з законних доходів винного, а не з доходів, одержаних злочинним шляхом. Майно, нажите злочинним шляхом, зокрема, внаслідок корупційних дій вочевидь має підлягати спеціальній конфіскації, тобто примусовому безоплатному вилученню за рішенням суду у власність держави", - зазначається у висновку Головного науково-експертного управління ВР.


Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) та Вищій антикорупційний суд (ВАКС), що матимуть користуватись його нормами у своїй діяльності, також виступили проти його прийняття.


В той же час голова фракції "Слуга народу" в парламенті Давид Арахамія зазначив, що такий проєкт закону про угоди зі слідством зʼявився не просто так, не з ініціативи уряду чи з підтримки нардепів, а на виконання вимог Євросоюзу.


Давід Арахамія

"Депутати взагалі не порушували питання угоди зі слідством в корупційних правопорушеннях. Це надійшло від наших партнерів у рамках зобов’язань Ukraine Facility Plan. Сьогодні голосували урядову версію, тому що уряд визначений перемовником з ЄС по цьому плану", - написав Арахамія у Telegram.


Віталій Шабунін говорить, що дійсно, про вдосконалення угод згадується у минулорічному звіті Єврокомісії та ініціативі ЄС Ukraine Facility, до виконання якої прив'язана фінансова допомога Україні.


Проте в цих документах взагалі не йдеться про те, щоб корупціонерам надати можливість просто відкупитися за злочини.


Раніше визнавалося проблемою, що за існуючим наразі законодавством "рядові" виконавці чи пособники у корупційних злочинах не вмотивовані співпрацювати зі слідством, викривати співучасників чи організаторів корупційних схем, бо це не обіцяє їм скостити строк, вони все рівно сидітимуть не менше 5-7 років.


"Коли йде мова про розслідування корупційних схем, то їх найчастіше кваліфікують за частиною 5 статті 191 КК, а саме привласнення, розтрата або заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем вчинені в особливо великих розмірах або організованою групою. Це особливо тяжкий злочин", - пояснює Віталій Шабунін", - "Покарання передбачене за цей злочин – позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років ув'язнення. Тобто, навіть якщо "рядові" співучасники цього злочину хочуть співпрацювати, мінімальне покарання в обмін на викриття організаторів – це 7 років позбавлення волі. Така перспектива лише відлякує і більшість обирає тривалий судовий процес з надією, що за час розгляду до вироку суду в апеляції спливе строк давності або протягом років розгляду та послаблення запобіжних заходів можна буде втекти. Тим більше, що Кримінальний процесуальний кодекс дає багато інструментів для затягування процесу".


Наприклад, за два роки спливуть строки давності у справі ексголови ДФС Романа Насірова, якого звинувачують у отриманні 722 млн грн хабара. Насіров був заарештований у жовтні 2022 року з можливістю внести 523 млн гривень застави.


Вищий антикорупційний суд продовжував йому запобіжний захід, в той же час постійно знижував суму застави. В результаті Насіров вийшов з СІЗО наприкінці травня, сплативши 55 млн грн.


 
 

Comments


Сайт створено за підтримки:

Logo Ukr.jpg

Підпишіться на розсилку новин

Заявку отримано!

The contents of this website are the sole responsibility of OMU and do not necessarily reflect the opinion of the European Union or BST.

Редакція сайту може не погоджуватися з думкою автора.

Усю відповідальність за матеріал/відео/статтю несе автор.

  • White Facebook Icon

© 2021 Інформаційне агентство Відкриті медіа

© 2021 Відкриті медіа України

bottom of page