top of page
Пошук
Фото автораOpen Media Ukraine

Повільне слідство: експосадовець КП “Спецжитлофонд” уникнув покарання за бюджетні втрати Києва


Ексзаступнику директора КП “Спецжитлофонд” Володимиру Філончуку вдалося уникнути кримінальної відповідальності за службову недбалість через закінчення строків давності. Нацполіція мала намір довести, що саме через цього посадовця в 2018-2020 роках столичний бюджет втратив 240,5 тис. гривень при проведенні будівельних робіт на двох об'єктах в Голосіївському та Солом'янському районах столиці. На це не вистачило часу, хоча правоохоронці, ймовірно нічого не вигадали – злочин таки мав місце. Вказані роботи виконувало ТОВ “ВЛД Груп”. Влітку 2022 року ексдиректора цієї компанії служителі Феміди звільнили від відповідальності за “махінації” при виконанні тих самих робіт тільки тому, що ТОВ “ВЛД Груп” компенсувала “Спецжитлофонду” нанесені збитки. Повідомляє КВ.


27 жовтня 2023 року Подільський районний суд Києва звільнив ексзаступника директора КП “Спецжитлофонд” Володимира Філончука від кримінальної відповідальності за вчинення ним службової недбалості (ч.1 ст. 367 КК України) у зв`язку із закінченням строків давності.


Таким чином суд задовольнив клопотання експосадовця. Цією ж ухвалою було закрито кримінальне провадження №12021100070001820, яке було відкрито Подільським управлінням Нацполіції Києва 8 жовтня 2021 року. За інкриміноване Філончуку загрожувало до 3 років обмеження волі.


Обставини справи

Як встановили правоохоронці, у період 2018-2020 років між КП “Спецжитлофонд” і ТОВ “ВЛД Груп” було укладено три договори на виконання будівельних робіт. Мова йшла про реконструкцію території виробничо-складської бази під будівництво житлових будинків та складських будівель по вул. Качалова, 40 у Солом`янському районі Києва (договори від 11 жовтня 2018 року та 13 січня 2020 року), а також перекладання та прокладання зовнішніх інженерних мереж по пров. Моторному та по проспекту Науки у Голосіївському районі (договір від 12 вересня 2019 року). Загальна вартість робіт за вказаними угодами мала скласти близько 206,1 млн гривень.


Вказані роботи виконувалися в рамках будівництва двох житлових комплексів (ЖК), у якому брало участь КП “Спецжитлофонд” – ЖК “Рідне місто” на вул. Качалова, 40 (спільний проєкт з КП “Житлоінвестбуд-УКБ” та “ІБК-Обрій”) та безіменний ЖК в пров. Моторному, 9, 9-А (цей об'єкт будувався спільно з КП “Житлоінвестбуд-УКБ”).


За інформацією системи Prozorro, в результаті реалізації зазначених договорів ТОВ “ВЛД Груп” отримало від “Спецжитлофонду” трохи більше половини суми – 124,4 млн гривень. Ці грошові кошти були перераховані підряднику за низкою актів виконаних робіт. Втім, як з'ясували слідчі, вартість будівельних робіт за трьома актами по вказаним договорам підряду була завищена на загальну суму 240,5 тис. гривень, у т.ч. на 182,4 тис. гривень по роботам в пров. Моторному та по просп. Науки і на 58 тис. гривень по роботам на вул. Качалова. Таким чином, на переконання правоохоронців, міський бюджет Києва втратив зазначені кошти.


Слідчі вважають, що це сталося через неналежне виконання Володимиром Філончуком своїх службових обов'язків – на той час він займав посаду заступника директора КП “Спецжитлофонд”. Саме він за посадовою інструкцією повинен був координувати виконання будівельних робіт та перевіряти документи щодо оплати таких робіт перед їх підписанням. За даними правоохоронців, Володимир Філончук, цього не зробив.


Строк давності за вчинення злочину, передбаченого ч.1 ст. 367 КК України, складає три роки. В судовій ухвалі по даному слідству відсутні точні дані, коли сплив даний термін, але, можна припустити, що це сталося у вересні 2023 року, адже “крайній” акт виконаних робіт було підписано у вересні 2020 року.


Володимир Філончук – не єдиний, кому загрожувала кримінальна відповідальність за нанесення збитків столичному бюджету в рамках виконання вказаних робіт. У липні 2022 року Київська міська прокуратура повідомила про передачу до суду обвинувального акту стосовно ще одного ексзаступника директора КП “Спецжитлофонд” за фактом порушень при реалізації зазначених договорів – йому інкримінується все та ж ч.1 ст. 367 КК України. Прізвище цього посадовця у відкритих джерелах не уточнюється, а тому наразі достеменно невідомо, чи отримав він якесь покарання.


При цьому, правоохоронці, схоже, нічого не вигадали – злочин таки мав місце. Нагадаємо, у серпні 2022 року Подільський районний суд Києва звільнив ексдиректора ТОВ “ВЛД Груп” Андрія Кучмієнка від відповідальності за службову недбалість, що спричинила тяжкі наслідки (ч.2 ст. 367 КК України). Йому інкримінувалося нанесення столичному бюджету збитків на суму 495,5 тис. гривень в рамках реалізації чотирьох договорів підряду, в тому числі трьох вищезгаданих угод.


Цей підприємець уникнув обвинувального вироку саме тому, що “ВЛД Груп” перерахувало на рахунки КП “Спецжитлофонд” грошову компенсацію за спричинені збитки на вказану вище суму.


За даними аналітичної системи Youcontrol, харківське ТОВ “ВЛД Груп” було зареєстроване в лютому 2016 року. Станом на сьогодні директором, засновником та кінцевим бенефіціаром компанії вказана мешканка села Шевченко Славутського району Хмельницької області Ольга Маляшова. Усі ці посади вона офіційно займає з кінця 2020 року. З моменту заснування і до переходу права власності на це ТОВ до Ольги Маляшової, його кінцевим бенефіціаром був киянин Ярослав Гречко, а керівником даної компанії з червня 2018 року і до призначення Маляшової був Андрій Кучмієнко.


ТОВ “ВЛД Груп” – не чужа для столичної влади компанія. За час свого існування вона отримала від структур, які підпорядковані Київраді та Київській міськдержадміністрації (КМДА), більше восьми десятків підрядів на суму близько 800 млн гривень. Серед основних “клієнтів” цієї компанії – згадане вище КП “Спецжитлофонд”, КП “Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району”, КП “Солом'янка-Сервіс”, Управління житлово-комунального господарства Шевченківської районної в Києві державної адміністрації тощо. І при цьому, правоохоронці й раніше звертали увагу на те, яким чином ТОВ “ВЛД Груп” використовує надане йому бюджетне фінансування.


Наприклад, у вересні 2021 року Солом'янське управління Нацполіції Києва відкрило кримінальне провадження за фактом можливого “розпилу” частини коштів, які КП “Київтеплоенерго” заплатило вказаній компанії за капітальний ремонт однієї з ділянок теплових мереж на вул. Антонова. За попередніми даними, через завищення вартості цих робіт підряднику були перераховані “зайві” 1,5 млн гривень. За результатами цього розслідування правоохоронці вже підготували обвинувальні акти за фактами привласнення коштів, службового підроблення та службової недбалості стосовно низки фігурантів цієї справи, в тому числі – згаданого вище Андрія Кучмієнка.


Як повідомляла KВ, діяльність КП “Спецжитлофонд” дуже часто викликає питання у правоохоронних та різних контролюючих органів.


Наприклад, наразі Нацполіція підозрює першого заступника директора даного підприємства Анатолія Волківського (у відкритих джерелах немає точної інформації, чи працює він на цій посаді станом на сьогодні. – KВ) у розтраті 761, 5 тис. гривень. За попередньою інформацією, таких збитків міський бюджет Києва міг зазнати через низку порушень при будівництві дитячого садка №536 на вул. Бахмацькій у Новобіличах (Святошинський район). Що цікаво, під час обшуків на КП “Спецжитлофонд”, проведених в рамках цього слідства, правоохоронці не знайшли деякі важливі для справи документи, у зв'язку з чим слідчі припускали, що підозрюваний може спробувати їх підробити. Крім того, у ході розслідування поліцейським стало відомо, що Волківський є громадянином російської федерації.


Крім того, на початку поточного року аудитори КМДА повідомили, що протягом 2020-2021 років керівництво “Спецжитлофонду” допустило порушень та недоліків у своїй роботі на загальну суму 70,4 млн гривень. Зокрема, за інформацією аудиторів, дане КП недоотримало кошти за продаж квартир в клубному будинку на вул. Дмитрівській, 60/19, переплатило за прокладання інженерних мереж до ЖК “Форест”, здавало свої приміщення в оренду за розцінками 2004 року, обирало собі підрядників за “незрозумілими схемами” тощо.


Інформації про Володимира Васильовича Філончука у відкритих джерелах небагато. Відомо, що він народився 13 вересня 1963 року – в один день з Валерієм Васильовичем Філончуком, який відомий як ексзаступник директора Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції (ДАБІ, була ліквідована у вересні 2021 року) в Київській області та колишній перший заступник очільника ДАБІ. Із січня 2017 року по листопад 2018 року Володимир Філончук працював директором ТОВ “Скайбуд Груп” – одного з найулюбленіших підрядників “Спецжитлофонду”. На посаду заступника директора даного КП його було призначено 2 листопада 2018 року (коли Філончука було звільнено, KВ з'ясувати не вдалося). В судовій ухвалі по вищезгаданому слідству уточнюється, що наразі він працює прорабом.


КП “Спецжитлофонд” з березня 2016 року очолює Володимир Шарій (на колажі), який наразі знаходиться під слідством за фактом службової недбалості при реалізації договору на будівництво першої черги ЖК “Forest” на житловому масиві Лісовий. У минулому VIII скликанні Київради Шарій паралельно був депутатом від “Солідарності” і входив до постійної комісії міськради з питань містобудування, архітектури та землекористування.


Вказане КП підпорядковане Департаменту будівництва та житлового забезпечення КМДА, яким із 2 липня 2021 року керує Борис Работнік. З 22 березня 2016 року по 25 жовтня 2019 року цей департамент очолював Костянтин Федотов, з 25 жовтня 2019 року по 1 липня 2020 року ним керував Володимир Денисенко, а з 1 липня 2020 року по 14 грудня 2020 року директором був Сергій Мартинчук.


Діяльність цього департаменту з 2018 року контролює одіозний заступник голови КМДА Вячеслав Непоп. Останній відомий як екс-директор КП “Житлоінвестбуд-УКБ” (з 2002 по 2018 рік) і депутат IV, V, VII, VIII скликань та чинного IX скликання Київради (на останніх виборах пройшов від партії мера Києва Віталія Кличка “УДАР”).


0 коментарів

Commentaires


bottom of page